وبلاگ

فواید کاردرمانی

فواید کاردرمانی

فواید کاردرمانی با توجه به سالمندان، بزرگسالان و کودکان متنوع می باشد. کار درمانی یکی از شاخه های مهم و کاربردی علوم پزشکی در حوزه توانبخشی است. هدف از آن، درمان اختلالات جسمی و دهنی می باشد تا بیمار بتواند مستقل عمل کند و قابلیت انجام هر گونه فعالیت مهم و حیاتی را داشته باشد. متخصص کار درمانی (کاردرمانگر)این کار را با شناسایی و حذف موانع محیطی انجام می دهد تا فرد استقلال خود را به دست آورد.
آنها در دو حوزه جسمی و ذهنی فعالیت می کنند. کاردرمانی جسمی برای بیمارانی است که دچار اختلال جسمی – حرکتی هستند و کاردرمانی ذهنی برای بیمارانی که دچار مشکلات مغز و اعصاب اند، ارائه می شود. در این مقاله به فواید کاردرمانی می پردازیم. با ما همراه باشید.

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند، کمک می کند تا حداکثر توانایی را به دست آورده و اختلاف سن رشدی خود را به حداقل برسانند.
بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز، عقب ماندگی ذهنی مانند سندرم داون، اختلالات نافذ رشد مانند اوتیسم، اختلالات یادگیری مانند مشکل در نوشتن و خواندن، اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری و انزوا (گوشه گیری)، اختلال در مهارت های دستی مانند بدخطی، اختلالات ارتباطی، فوبیا، اختلال حواس و … از جمله مشکلات نیازمند خدمات توانبخشی و کار درمانی ذهنی هستند.

فواید کاردرمانی ذهنی

این نوع کار درمانی فواید بیشماری دارد. از جمله آنها می توان به تقویت مهارت های بازی، بهبود مشکلات حسی، تقویت مهارت های ترسیمی و رشد نقاشی، درمان مشکلات درکی – بینایی، بهبود مهارت های ارتباطی و تعادل اشاره نمود.

فواید کاردرمانی ذهنی

فواید کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی، اصلی ترین زیر شاخه کاردرمانی می باشد. این حوزه تخصصی با هدف توانبخشی جسمی در مبتلایان به مشکلات جسمی – حرکتی ارائه می شود. کار درمانی جسمی به این افراد کمک می کند تا بتوانند از توانایی های خود، حداکثر بهره را برده و به طور مستقل زندگی کنند و به فعالیت های خود بپردازند.
فلج مغزی (CP)، کوتاهی اندام، تاخیر حرکتی، اختلال هماهنگی رشد، کج گردنی، فلج زایمانی، فلج ارب، قطع نخاع فلج اندام ها و … از جمله مشکلاتی هستند که نیازمند خدمات کار درمانی جسمی می باشند.

فواید کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی برای کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. این نوع کار درمانی دارای فوایدی می باشد. از جمله آنها می توان ارتقای سطح سلامت جسمانی، افزایش استقلال فردی در انجام فعالیت ها، کاهش وابستگی به اطرافیان، بهبود کیفیت زندگی، تقویت عضلانی، کنترل رفلکس حرکتی و … را نام برد.

فواید کاردرمانی جسمی

فواید کاردرمانی جسمی

فواید کاردرمانی

کاردرمانی برای افراد مختلف با هدف های گوناگون انجام می شود. برای رفع مشکلات افراد با توجه به نوع آن از کار درمانی جسمی یا ذهنی استفاده می گردد. این توانبخشی فواید زیادی برای افراد دارد.
کار درمانی به ارتقای سطح سلامت جامعه کمک می کند. همچنین باعث کاهش هزینه های ناشی از معلولیت و ناتوانی در سطح جامعه شده و کاهش مشکلات افراد دچار اختلالات جسمی و حرکتی را به همراه دارد.
از فواید دیگر کار درمانی می توان به بهبود حافظه، درک محیطی، مهارت در انجام حرکات ظریف، مهارت های اجتماعی و فردی، بهبود توان عضلانی، عملکرد حسی – عاطفی و مهارت های عملکردی اشاره نمود.
کاردرمانی باعث بازیابی توانایی های از دست رفته بیمار، رساندن فرد به حداکثر توانایی، افزایش تمرکز و توجه، آموزش واکنش های تعادلی و انعکاسی می گردد. با این حوزه توانبخشی می توان از شکل گیری الگوهای غلط حرکتی و ایجاد بدشکلی مفاصل پیشگیری نمود.

فواید کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل به کاهش هزینه های جابجایی برای مراجعه به کلینیک کاردرمانی کمک می کند. همچنین باعث صرفه جویی در وقت می شود. کار درمانی در منزل در کنار اعضای خانواده انجام می گردد. به همین دلیل وضعیت روحی بیمار بهبود می بخشد.
افرادی که دچار مشکلات جسمی – حرکتی و یا حتی ذهنی هستند می توانند از فواید کاردرمانی در منزل بهره ببرند. اما این خدمات برای افرادی که دچار مشکلاتی مانند سکته مغزی، MS و پارکینسون هستند، بسیار مفید می باشد.

فواید کاردرمانی در منزل

فواید کاردرمانی در منزل

فواید کاردرمانی بزرگسالان و سالمندان

• آرتروز نوعی التهاب مفصلی به شمار می آید. متخصص کاردرمانی برای تعیین نوع آرتروز از بیمار آزمایش گرفته، سپس اقدامات مربوطه را انجام می دهد. بیماران آرتروز احتمالا هنگام حرکت مفاصل آسیب دیده، احساس درد و ناراحتی می کنند.
کاردرمانگر به این بیماران کمک نموده تا استفاده از دستان خود را متفاوت و یا موقعیت های استراحت خود را به موقعیت های راحت تری تغییر دهند. کاردرمانگر با چند روش مناسب و توصیه شده در محیط خانه و محل کار، به سالمندان در مقابله با آرتروز کمک نموده تا به طور عادی به انجام وظایف خود ادامه دهند.

• یکی از روش های رایج و مفید که توسط متخصصین مورد استفاده قرار می گیرد، تمرینات دامنه حرکتی (ROM) است. این تمرینات ضمن کاهش درد و سنگینی، دامنه حرکتی بیمار را افزایش می دهند. این امر به خصوص در مورد بیماران سالخورده که عضلات آنها فرسوده شده و مفاصل سفت و سختی دارند یا به ورم مفاصل مبتلا شده اند، بسیار مفید است.
تمرینات دامنه حرکت در کاردرمانی با توجه به قسمت آسیب دیده بدن و هر بیماری، روش ¬های متفاوتی دارد. دو نمونه از آنها شامل محدوده حرکتی فعال AROM و محدوده کمک حرکتی فعال AAROMاست. این دو روش به بیمار کمک نموده تا بتواند عضلات خود را حرکت دهد.

فواید کاردرمانی بزرگسالان و سالمندان

فواید کاردرمانی بزرگسالان و سالمندان

• همیشه از دست دادن بینایی جبران ناپذیر نمی باشد. به کمک متخصصین کار درمانی، افراد مسن می توانند بینایی از دست رفته خود را به دست آورند و تقویت کنند. بینایی درمانی شامل تمریناتی برای چشم و مغز برای بهبود بینایی بدون جراحی می باشد. کار درمانی به افراد سالمند مبتلا به ضعف چشم مانند بینایی مضاعف، تنبلی چشم، تعادل، سرگیجه و چپ چشمی کمک نماید.

• با افزایش سن، سلول های مغزی رو به پیری می روند و در موارد شدیدی موجب فراموشی یا زوال عقل می گردد. کار درمانی به بیماران کمک می کند تا حافظه و مهارت های شناختی خود را در هر مرحله از دست دادن، حفظ کنند.
با این وجود، هر چه زودتر درمان شروع شود، بهتر است. حل معماها و کتاب خواندن نمونه های اصلی تمرینات شناختی می باشند. در مراحل بعدی از دست دادن حافظه، متخصصین کاردرمانی بر بهبود کیفیت زندگی روی حس و فعالیت های ساده تمرکز می کنند. همچنین از عسل رویال برای افزایش عملکرد مغز استفاده می شود.

فواید کاردرمانی کودک

سالهای اولیه زندگی فرزند شما بسیار مهم است. زیرا در این سال ها رشد و پیشرفت اجتماعی، رشد شناختی و جسمی کودک شما اتفاق می ‌افتد. سه سال اولیه بسیار اهمیت دارد. زیرا مغز کودک در این مرحله تکامل می ‌یابد.
متأسفانه، همه کودکان با موفقیت از این نقاط مهم رشد نمی‌ گذرند. برخی از کودکان همانطور که باید رشد نمی‌ کنند و از این طریق پیشرفت و رشد را به تاخیر انداخته و یا محدود می ‌نمایند. اگر فرزند شما با این مشکلات روبرو شود و برای پیشرفت و رشد بهینه نیاز به حمایت داشته باشد، کاردرمانی در کودکان کمک شایانی خواهد کرد.
با استفاده از کار درمانی مناسب، کودکان می ‌توانند از پیشرفت های ملموس، بهبود مهارت های ارتباطی و شناختی، با حداقل تاخیر در رشد بهره مند شوند. این روش درمانی مطابق با شرایط یا ناتوانی فرزند شما انجام می ‌شود. کاردرمانی کودکان دارای فواید بسیاری می باشد.
این امر برای طیف گسترده ای از اختلالات و بیماری ها استفاده می‌ گردد و فرزند شما را برای زندگی سالم و عادی آماده می ‌کند. چند مورد از این فواید کاردرمانی کودک عبارتند از:

فواید کاردرمانی کودک

فواید کاردرمانی کودک

1- کمک به انجام فعالیت ‌های روزمره

کاردرمانی به کودکان در حال رشد کمک می ‌کند که در فعالیت های مختلف روزانه از جمله مسواک زدن دندان ها، سرویس رفتن، لباس پوشیدن، نوشتن، نقاشی و … با مشکل رو به رو نشوند. هدف از کاردرمانی توسعه این مهارت های مهم و توانایی های مرتبط با زندگی روزانه در کودکان می باشد.

2- بهبود پردازش حسی

اغلب مشاهده می‌ شود، كودكانی كه مشكلات پردازش حسی دارند با استفاده از 5 حس اصلی خود یعنی بینایی، لامسه، بویایی، شنوایی و چشایی قادر به تولید كافی از اطلاعات نیستند. بیشتر این كودكان می ‌توانند از حساسیت کم، حساسیت بیش از حد یا حتی هر دو آنها در مکان های مختلف از جمله خانه، مدرسه یا زمین بازی را داشته باشند.
کودکی که دارای مشکلات پردازش حسی است، می ‌تواند توسط بزرگسالان یا کودکانی که در همان نزدیکی مشغول کار هستند یا در یک سطح عادی صحبت می‌ کنند، دچار ناراحتی شود. آنها می‌ توانند احساس ناخوشایند یا درد ناشی از نوسان در نوسانات، بازی در یک سالن جنگل یا حتی پیاده روی توسط آنها و مسواک زدن تصادفی در برابر پوست لخت خود احساس کنند.
ممکن است آنها از نفس کشیدن فرد دیگر، کلاس بدنسازی یا حتی دوچرخه سواری خودداری نمایند. زیرا حرکت آنها را بسیار ناراحت می ‌کند. کاردرمانی برای این کودکان مفید می باشد. زیرا می‌ تواند به آنها در بهبود توانایی خود در تنظیم ورودی حسی کمک کند تا بتوانند در فعالیت هایی که بچه ها دوست دارند، شرکت کنند.

3- بهبود توسعه مهارت ‌های حرکتی

مهارت ‌های حرکتی ریز، حرکات کوچکی هستند که با انگشتان پا و دست، مچ دست، لب و زبان مانند نگه داشتن یک شی ء کوچک یا برداشتن یک قاشق انجام می‌ شود.

سخن پایانی

در این مقاله به فواید کاردرمانی پرداختیم. همانطور که گفته شد کار درمانی با توجه به سن افراد هدف و فواید گوناگونی دارد. اگر شما از مشکلات جسمی – حرکتی و حتی ذهنی رنج می برید می توانید از فواید کاردرمانی بهره مند شوید. کاردرمانی تهرانپارس نوعی توانبخشی است که زیر نظر متخصص یا کاردرمانگر با روش های مختلف انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =