وبلاگ

کاردرمانی کودک چیست و کاردرمانی برای چه کودکانی مناسب است؟

کاردرمانی کودک

کاردرمانگران کودک مهارت ها و آموزش های لازم را برای ارائه بهترین ارزیابی و درمان نوزاد، کودک یا نوجوان را دارند تا به آن ها کمک کنند مهارت های لازم برای مشارکت و استقلال در فعالیت های زندگی روزمره خود مانند بازی، یادگیری و خودآموزی را به دست آورند.

کاردرمانی کودکان

اگر بازی و توانایی یادگیری کودک تحت تأثیر قرار گیرد، استقلال و سلامت او نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. شغل کودک بازی و یادگیری می باشد. برخی از کودکان ممکن است در بازی و یادگیری مشکل داشته باشند. احتمالاً به دلیل شرایطی که با آن متولد شده اند، شاید یک آسیب یاً تفاوت در سبک یادگیری و نیازهایشان این مشکل به وجود آمده باشد. اگر بازی و توانایی یادگیری کودک تحت تأثیر قرار گیرد، استقلال، سلامت و احساس او نسبت به خود تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. یک کاردرمانگر برای کودکان می تواند به آنها کمک کند تا مستقل تر زندگی کنند و ظرفیت آنها را برای بازی و یادگیری بهبود بخشد.

کاردرمانی برای چه کودکانی مناسب است؟

کاردرمانی برای کودکانی با هرنوع چالش یادگیری هستی و یا رشدی مفید خواهد بود. در کاردرمانی کودکان تلاش می‌ شود تا آنها بتوانند پتانسیل‌های کامل خود را کشف کرده و از این پتانسیل کارکرد بهینه داشته باشند. کودکانی که در یکی از شرایط زیر قرار دارند، برنامه های کاردرمانی برای آن ها کمک کننده خواهد بود:

تاخیر در مهارت های حرکتی
مشکلات تمرکز ، برنامه ریزی و انجام وظایف، اختلال طیف اوتیسم
مشکلات رشدی
چالش های یادگیری
بیش فعالی و نقص توجه
سلامت روان و مشکلات رفتاری
فلج مغزی و اسپینا بیفیدا
اختلالات پردازش حسی
مشکلات کروموزومی ، ژنتیکی یا آسیب های ناشی از ضربه
نارساخوانی (دیسلکسیا) و سایر مشکلات یادگیری
تومورهای مغزی و سایر سرطان ‌ها
اختلالات تغذیه ای و بلع
سایر شرایط پیچیده پزشکی
اختلالات مادرزادی
آنومالی ‌های کرانوفاسیال
بیماری های ارتوپدیک

کاردرمانگران چگونه به کودکان کمک می کنند؟

خدمات کاردرمانی تاثیر زیادی بر روی زندگی کودکان می گذارد. کاردرمانگران می توانند به ارزیابی مهارت های کودک برای فعالیت ها، عملکرد مدرسه و کارهای روزمره زندگی کمک کنند. علاوه بر کمک به عملکرد فیزیکی کودک، کاردرمانگر می تواند به عوامل اجتماعی، روانی و محیطی درگیر با کودک نیز بپردازد. کاردرمانگران با کودکان در هر سنی و خانواده‌ های آنها کار می‌ کنند تا به تقویت مهارت های ضروری برای زندگی روزمره آنها از جمله بازی، لباس پوشیدن و دست‌نویس کمک کنند. کار درمانی ممکن است شامل ایجاد تغییراتی در محیط کودک مانند مدرسه یا خانه باشد تا به کودک کمک کند مستقل تر شود. کاردرمانگران متخصص بسیار ماهر و آموزش دیده اند تا بهترین ارزیابی و درمان را به کودکان ارائه دهند. در کاردرمانی کودکان، هدف این است که به نوزادان، کودکان و نوجوانان اجازه داده شود تا استقلال خود را در کارهای روزمره به دست آورند.

کار درمانگران در انجام چه کارهایی به کودکان کمک می کنند؟

هماهنگ کردن ماهیچه‌ های کوچک مانند دست، معمولاًدر هماهنگی با چشم ها، باعث می شود تا کودک بتواند اسباب‌ بازی‌ ها و ابزارهایی مانند مداد یا قاشق را در دست بگیرد، جستجو کند و دستکاری کند. مهارت های حرکتی ظریف در فعالیت هایی مانند دست خط، لباس پوشیدن، غذا دادن و استفاده از قیچی استفاده می شود. کودکانی که در مهارت های حرکتی ظریف مشکل دارند، ممکن است در این موارد دچار مشکل شوند:

بازی های دستی با اسباب بازی ها و پازل ها
عدم تسلط بر دست در سن مناسب
استفاده از زیپ ، دکمه ، بند کفش
رنگ آمیزی ، طراحی ، ردیابی ، کشیدن اشکال
دست خط بد
در دست گرفتن مداد
استفاده از قاشق و چنگال یا نی در سن مناسب
استفاده از قیچی
مهارت های حرکتی درشت
این مهارت ها ماهیچه های بزرگ بدن را درگیر می کند که برای حرکات اصلی بدن مانند نشستن، راه رفتن، پریدن و پرتاب توپ مهم هستند. این مهارت ها برای کودکانی که در موارد زیر دچار مشکل هستند به کار برده می شود:
بالا و پایین رفتن از پله ها در سن مناسب
هماهنگ کردن دو طرف بدن
تعادل ضعیف
درک مفهوم راست و چپ
مهارت ضعیف توپ
استفاده از ابزار
شامل استفاده از اشیاء درون دست مانند کارد و چنگال یا مداد برای بازی، مراقبت از خود و مهارت های دست خط است.
مهارت های مراقبت از خود
این مهارت ها شامل مهارت هایی مانند استفاده از چاقو و چنگال، بستن بند کفش، بستن دکمه ها و لباس پوشیدن و توالت کردن است.
دست خط
کودک باید مهارت دستی کافی، هماهنگی حرکتی ظریف و مهارت های حرکتی دیداری برای دست خط داشته باشد. مواردی مانند شکل‌گیری حروف، معکوس ها، سرعت، خوانایی، گرفتن مداد، کاهش درد یا خستگی ممکن است مورد توجه قرار گیرند.
مهارت ‌های بازی
این فعالیت ها مهارت ‌هایی هستند که در بازی‌ های روزمره استفاده می ‌شوند. مانند نخ زدن و استفاده از پازل و همچنین نیازهای تخیلی، اجتماعی و ارتباطی
آمادگی مدرسه
این فعالیت ها عموماً الزامات مورد انتظار هنگام شروع مهدکودک هستند. به عنوان مثال: نقاشی، برش، رفتار کلاس درس در حین کار، تکمیل کار، پیروی از دستورالعمل ها و مهارت های کاردستی.
ادراک بصری
این مهارت ها شامل درک آنچه دیده می شود. ادراک بصری در تکمیل بسیاری از فعالیت ها مانند خواندن داستان، تکمیل پازل، شناسایی حروف و اعداد، کپی کردن و نوشتن اهمیت زیادی دارد. برای کودکانی که در موارد زیر مشکل دارند، کاردرمانی در نظر گرفته می شود:
مشکل در ردیابی بصری و عبور از خط میانی
مشکل در یافتن اشیاء در بین اشیاء دیگر
مشکل در کپی کردن از صفحه یا مقاله دیگر
مشکل در مفهوم راست و چپ
مشکل در فاصله و اندازه حروف
مشکل در تشخیص حروف
مشکل در کپی کردن اشکال یا حروف
پردازش حسی
شامل نحوه پردازش و واکنش بدن به اطلاعاتی است که از محیط اطراف دریافت می کند. کودکان ممکن است نسبت به برخی از احساسات مانند صداهای بلند یا برخی از لباس‌ها حساسیت بیش از حد یا کمتر از خود نشان دهند. رفتار جستجوی احساس، مانند جویدن چیزها یا لذت بردن از چرخیدن مکرر و مشکل در حفظ حالت آرام

مزایای کاردرمانی کودک

سال های اولیه زندگی کودک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چون در این سال ها رشد و پیشرفت اجتماعی و رشد شناختی و جسمی کودک شکل می گیرد. بنابراین سه سال اولیه زندگی کودک دارای اهمیت زیادی است. چون مغز کودک در این مرحله تکامل پیدا می کند. متاسفانه ممکن است همه کودکان نتوانند با موفقیت از این مرحله رشدی با موفقیت عبور پیدا کنند. برخی از کودکان آن طوری که باید رشد پیدا نمی کنند و رشد و پیشرفت به آنها به تاخیر می‌ افتد یا با محدودیت مواجه می‌ شود.
در صورتی که فرزند شما نیز با این مشکلات مواجه شده است، برای پیشرفت و رشد بهتر لازم است او را حمایت کنید. کاردرمانی در کودکان به آنها کمک بسیار زیادی خواهد کرد. با کمک روش های کاردرمانی کودک می ‌توان به آنها در بهبود مهارت ‌های ارتباطی و شناختی کمک کرد. کار درمانی کودک بر اساس شرایط و ناتوانی کودک شکل می گیرد و از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. این روش برای طیف گسترده ای از اختلالات و بیماری های کودکان به کار برده می شود و با کمک آن کودکان برای داشتن زندگی سالم و عادی آماده می شوند. برای دریافت خدمات کاردرمانی می توانید با کاردرمانی در شرق تهران  تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 1 =